Gilbert Achcar granskar utvecklingen i Libyen.
.
Texten här under är lång och på engelska. Om du inte är direkt intresserad av vad som sker i Libyen och med den arabiska revolutionen i övrigt kan du hoppa över den här bloggen. Men om du vill förstå mer av det spel som pågår, med Nato som manövrerar för att bli av med Khaddafi och samtidigt undvika att rebellarmén ensamt tar makten i Tripoli då ska du definitivt läsa vad Achcar har att säga efter sitt nyliga besök i Libyen.
********
NATO “Conspiracy” against the Libyan Revolution.
Gilbert Achcar’s omdöme sönderfaller tydligen i takt med det Nationella övergångsrådets (NTC) upplösning: http://www.wsws.org/articles/2011/aug2011/pers-a13.shtml
Han skriver här att rebellerna måste få mera vapen men om det är så som det påstås att han nyligen besökt Libyen och inte ens vet hur de är beväpnade så kunde han besparat sig den resan och kollat http://goo.gl/0YpLZ i stället.
Deras ÖB Younis, öppnade upp alla vapen- och arméförråd redan den 20 februari, dagen när han deserterade till NTC-sidan och sedan dess har de varit bättre beväpnade än grannländerna tillsammans.
Det hjälper inte med mera vapen. De har helt andra problem: http://www.youtube.com/watch?v=AH2OfW5uyGY
Allahu Akbar Allahu Akbar …
Erik, den som använder sig av den helgalna sekten wsws som informationskälla ska inte tala om omdömet hos andra.
Benny:
WSWS är enligt sin rubrik ”Published by the International Committee of the Fourth International (ICFI)” och K&Å’s blogg publiceras under fjardeinternationalen.se/.
Finns det fler än en fjärde international? Nej.
Om ni betraktar er själv som helgalna förstår jag era problem med verklighetsuppfattningen och det förklarar då Achcar’s intetsägande svammel att i ett tafatt försök att saliggöra båda sidor i ett schizofrent kollektiv.
Vart tog NTC vägen sedan de upplöste sig själva? Vem leder revolutionen och vilka är revolutionärerna som ska styra detta arma land?
Samma frågor efter ett halvår. Inga svar.
Erik , Den ende som svamlar är den som pratar vitt och brett utan att veta ett skvatt om vad han pratar om och som dessutom inte bryr sig. Wsws har inget att göra med den Fjärde International som Göte och jag (och Socialistiska Partiet) tillhör. Det är en extrem sekt som kanske kan beskrivas som ”trotskimens” variant av Jehovas vittnen.
Men det är ju detaljer som du inte behöver bry dig om eftersom du dras till allt som är extremt, inklusive galna ”trotskistsekters” förklaringar av vad som händer i Libyen.
Benny. Tack för de vänliga orden.
Jag behöver bry mig därför att i Fjärde Internationalens manifest framhålls att ”I kampen för en socialistisk omvandling samarbetar vi med alla som vill gå i samma riktning. Vi tror inte att vi har monopol på god vilja och visioner. I många länder arbetar därför våra sektioner tillsammans med andra krafter. Ofta med mycket gott resultat.”
Då Fjärde Internationalen är en internationell samarbetsorganisation för trotskistiska partier i olika länder och grundad av Leo Trotskij är det givetvis av intresse att veta vilka fraktioner som betraktar varann som mest galna och därmed minst förtroendeingivande för att få en helhetsbild av Fjärde Internationalens ställningstagande i Libyenfrågan.
Med det rimliga antagandet att ingen tror sig ha monopol på god vilja och visioner måste vi då värdera förtroendefrågan matematiskt på antalet sympatisörer hos Wsws resp K&Å då graden av galenskap är subjektiv samt okänd och därför inte mätbar.
Din uppgift om att ni utropat en egen Fjärde International är enastående ambitiös och i full harmoni med Nationella övergångsrådets (NTC) utropande av egen regering. Att såväl K&Å som NTC dessutom upplever sig ständigt omgivna av galningar och idioter förklarar inte bara det uteblivna antalet sympatisörer utan också en verklighetsuppfattning som ingen med normal självbevarelsedrift vänder ryggen till.
Erik,
Vare sig Göte eller jag har utropat någon International. Vi är bara medlemmar i den Fjärde Internationalen som grundades 1938. Wsws anser att vi är ett instrument i borgarklassens maktutövande med funktion att hålla tillbaka de ”revolutionära massornas anstormning”. Med dem kan inget samarbete komma ifråga eftersom de inte ser oss eller någon annan vänstergrupp som annat än bromsklossar i klasskampen. De har valt att isolera sig totalt från alla andra strömningar. Det är deras val och inget problem för oss.
Pingback: Diktatorn Ghadaffi har störtats av sitt eget folk. Hurra! | gusart – poesi & politik för ett hållbart liv
Pingback: Baghdad Bob i Tripoli